Czy mogę przyjmować mikrodawki, jeśli zażywam leki przeciwdepresyjne?

Kwestia łączenia leków przeciwdepresyjnych i mikrodawkowania jest powszechna. Znaczna część osób jest przyciągana do tej praktyki ze względu na zgłaszane korzyści mikrodawkowania w zmniejszaniu objawów depresji. Wiele osób ma nadzieję na wykorzystanie mikrodawkowania w celu uniknięcia, zmniejszenia lub zaprzestania przyjmowania leków przeciwdepresyjnych.

Chociaż obszerne zagłębianie się w naukę o tym, dlaczego psychedeliki są skuteczne w leczeniu objawów depresji, wykracza poza zakres tego artykułu, ważne jest, aby zauważyć, że większość leków psychedelicznych działa poprzez wiązanie się z receptorami serotoninowymi w mózgu i wyzwalanie procesu awalanchii neuronalnej podobnej do efektu domina intensywnej aktywności sieci neuronowej w mózgu. Mechanizm ten jest podobny do tego, w jaki sposób wiele nowoczesnych leków przeciwdepresyjnych, a mianowicie SSRI, działa poprzez wiązanie tych receptorów.

Nadmierna stymulacja receptorów serotoninowych może być ryzykowna, a w skrajnych przypadkach przeciążenie serotoniną może prowadzić do śmiertelnego stanu zwanego "zespołem serotoninowym". Dlatego też generalnie nie zaleca się mieszania większości leków psychodelicznych z farmaceutycznymi lekami przeciwdepresyjnymi. Mając to na uwadze, zastrzyk serotoniny z prawdziwej mikrodawki najprawdopodobniej nie jest wystarczający, aby spowodować poważne ryzyko, zamiast tego w większości przypadków łączenie leków przeciwdepresyjnych z mikrodawkowaniem niweluje korzyści płynące z mikrodawki i nie daje żadnych namacalnych efektów.

Chociaż większość leków przeciwdepresyjnych wykazuje przeciwną interakcję, istnieją kategorie leków przeciwdepresyjnych, które tego nie robią i mogą być bezpiecznie łączone z praktyką mikrodawkowania pod opieką psychiatry. Wielu klientów decyduje się na ścisłą współpracę ze swoim lekarzem, aby bezpiecznie zaangażować się w praktykę mikrodawkowania jako sposób na zmniejszenie lub wyeliminowanie leków przeciwdepresyjnych. Nie wszystkie osoby są dobrymi kandydatami do tego podejście. Poniżej znajduje się krótki przegląd różnych rodzajów leków przeciwdepresyjnych i potencjalnych czynników ryzyka w połączeniu z najczęściej mikrodawkowanymi substancjami psilocybiny i LSD:

Czy mogę mikrodawkować leki z grupy SSRI?

Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) są najczęściej przepisywanymi lekami na depresję i wiele innych zaburzeń psychicznych. Do tej kategorii należą między innymi Prozac, Lexapro i Zoloft. Ponieważ ta klasa leków działa poprzez modyfikację wchłaniania serotoniny w mózgu, teoretycznie połączenie z psychodelikami może wiązać się z ryzykiem wystąpienia zespołu serotoninowego, chociaż w naszych badaniach nie zidentyfikowano żadnych zgłoszonych przypadków. Zaczynają pojawiać się nowe badania, które podważają to rozumienie. Dopóki lepiej nie zrozumiemy, w jaki sposób ta klasa leków wchodzi w interakcje z psychodelikami, zaleca się unikanie tej kombinacji lub stosowanie jej wyłącznie pod profesjonalną opieką. Czy mogę mikrodawkować SNRI? Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI) to klasa leków przeciwdepresyjnych, które działają poprzez zwiększanie poziomu serotoniny i noradrenaliny w mózgu. Podobnie jak w przypadku SSRI, nie rozumiemy jeszcze w pełni ich interakcji z psychodelikami. Cymbalta i Effexor XR to dwa przykłady leków z tej klasy. Zgodnie z niepotwierdzonymi doniesieniami, bardziej prawdopodobne jest, że zmniejszą one efekty psychodelików niż spowodują poważne szkody. Jeśli obecnie przyjmujesz SNRI i rozważasz pracę z psychodelikami, najlepiej upewnić się, że robisz to pod profesjonalną opieką i wskazówkami. Czy mogę mikrodawkować MAOI? Inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) to klasa leków przepisywanych czasami w przypadku depresji. Zwiększają one poziom neuroprzekaźników monoaminowych (dopaminy, serotoniny i noradrenaliny) poprzez zapobieganie ich rozpadowi w mózgu. Nardil i Parnate to dwa najczęściej przepisywane IMAO. Ponieważ MAOI zmieniają również poziom serotoniny w mózgu, nie zaleca się łączenia ich z dużymi dawkami psychodelików. Podobnie jak w przypadku SNRI, połączenie z mikrodawką najprawdopodobniej nie przyniesie żadnych wymiernych efektów. Czy mogę mikrodawkować NRI lub NDRI? Inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny (NRI) i inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy (NDRI) to klasa leków powszechnie przepisywanych na depresję i stany lękowe. Ich działanie polega na zwiększaniu poziomu noradrenaliny (+ dopaminy w przypadku NDRI) w mózgu. Powszechnymi przykładami są Wellbutrin, Strattera i Ritalin. Nie wiemy, w jaki sposób NRI i NDRI wchodzą w interakcje z psychodelikami. Psilocybina nie wchodzi w interakcje z receptorami noradrenaliny i dopaminy, podczas gdy LSD tak, dlatego teoretycznie mogą istnieć różne czynniki ryzyka łączenia tej klasy leków z tymi dwoma powszechnie stosowanymi substancjami psychodelicznymi. Jednak dopóki lepiej nie zrozumiemy mechanizmów przeciwdziałania interakcjom dla każdego z nich, najlepiej jest unikać łączenia psychodelików z tą kategorią farmaceutyków.zgu, nie zaleca się łączenia ich z dużymi dawkami psychodelików. Podobnie jak w przypadku SNRI, połączenie z mikrodawką najprawdopodobniej nie przyniesie żadnych wymiernych efektów.

Czy mogę mikrodawkować NRI lub NDRI?

Inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny (NRI) i inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy (NDRI) to klasa leków powszechnie przepisywanych na depresję i stany lękowe. Ich działanie polega na zwiększaniu poziomu noradrenaliny (+ dopaminy w przypadku NDRI) w mózgu. Powszechnymi przykładami są WellbutrinStrattera i Ritalin.

Nie wiemy, w jaki sposób NRI i NDRI wchodzą w interakcję z psychodelikami. Psilocybina nie wchodzi w interakcje z receptorami noradrenaliny i dopaminy, podczas gdy LSD tak, dlatego teoretycznie mogą istnieć różne czynniki ryzyka łączenia tej klasy leków z tymi dwoma powszechnie stosowanymi substancjami psychodelicznymi. Jednak dopóki lepiej nie zrozumiemy mechanizmów przeciwdziałania interakcjom dla każdego z nich, najlepiej jest unikać łączenia psychodelików z tą kategorią farmaceutyków.

Czy mogę mikrodawkować TCA lub TeCA?

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TCA) i tetracykliczne leki przeciwdepresyjne (TeCA) to starsze klasy leków przeciwdepresyjnych, które nie są powszechnie przepisywane. Ich działanie polega na zwiększaniu poziomu serotoniny i noradrenaliny w mózgu. AnafranilElavil i Norpramin to najczęściej przepisywane leki z tej klasy.

Oprócz zwiększania poziomu serotoniny i noradrenaliny, ta klasa leków wpływa również na szeroki zakres działań w mózgu i układzie sercowo-naczyniowym, co czyni je szczególnie ryzykownymi w połączeniu z psychodelikami. TCA i TeCA nie powinny być łączone z psychodelikami.

Czy mogę mikrodawkować SMS-y lub SARI?

Modulatory i stymulatory serotoniny (SMS) oraz antagoniści serotoniny i inhibitory wychwytu zwrotnego (SARI) to klasa leków przeciwdepresyjnych, które zwiększają poziom serotoniny w organizmie zarówno poprzez stymulację, jak i hamowanie różnych receptorów serotoniny. Przykładami tej klasy leków są Desyrel i Trintellix.

Podczas gdy SSRI i SNRI często wchodzą w interakcje z jednym lub dwoma receptorami serotoninowymi, SMS i SARI są zaprojektowane tak, aby celować w aż 15 różnych receptorów serotoninowych, co czyni ich przeciwne interakcje nieprzewidywalnymi i ryzykownymi. Dlatego też nie zaleca się łączenia psychodelików z tą klasą leków.

Czy mogę mikrodawkować lit?

Lit jest solą i nie jest klasyfikowany jako lek przeciwdepresyjny, jednak czasami jest przepisywany w przypadku zaburzeń dwubiegunowych i dużych zaburzeń depresyjnych. Nie do końca rozumiemy, jak działa lit, ale istnieją doniesienia o poważnych interakcjach z psychodelikami, powodujących drgawki.

Łączenie psychodelików z litem może mieć niezwykle niebezpieczne konsekwencje i należy go unikać za wszelką cenę.

Czy mogę przyjmować mikrodawki, jeśli niedawno odstawiłem leki przeciwdepresyjne?

Jeśli niedawno przestałeś przyjmować leki przeciwdepresyjne, możesz się zastanawiać, czy możesz skorzystać z mikrodawkowania. W zależności od rodzaju leku przeciwdepresyjnego, dawki i czasu przyjmowania leku, prawdopodobnie będziesz potrzebować okresu resetowania i detoksykacji, aby przywrócić receptory serotoniny z powrotem do stanu, w którym mikrodawkowanie będzie skuteczne. Chociaż każdy przypadek jest wyjątkowy, ogólnie rzecz biorąc, na każdy rok przyjmowania leków przeciwdepresyjnych należy uwzględnić dwa miesiące na odbudowę mózgu. Istnieją jednak integracyjne protokoły detoksykacji, które mogą przyspieszyć ten proces.

Wnioski

Jak wspomniano powyżej, łączenie leków przeciwdepresyjnych z psychodelikami może być ryzykowne, ale w niektórych przypadkach, pod odpowiednim nadzorem lekarza i eksperta, można to robić bezpiecznie. Potrzebne są dalsze badania kliniczne, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób każdy z tych leków wchodzi w interakcje z różnymi substancjami psychodelicznymi.

Chociaż mamy pewne ograniczone zrozumienie interakcji psychodelicznych z lekami przeciwdepresyjnymi, prawie wszystkie nasze spostrzeżenia ograniczają się do większych dawek psychodelików. Praktyka mikrodawkowania ze względu na spójność podawania i niskie dawki może mieć bardzo wyraźne implikacje w połączeniu z różnymi klasami leków przeciwdepresyjnych.

Należy koniecznie zauważyć, że wszelkie zmiany w dawkach leków przeciwdepresyjnych lub w połączeniu z jakimikolwiek substancjami zmieniającymi nastrój, niezależnie od tego, czy są to mikrodawki, minidawki czy makrodawki, muszą być wykonywane pod bezpośrednią opieką licencjonowanego psychiatry. Na szczęście, w miarę jak dziedzina terapii psychedelicznej stale się rozwija, pojawia się coraz więcej psychiatrów o otwartym umyśle, gotowych pracować w połączeniu z lekami psychedelicznymi i pozwalać swoim pacjentom na bezpieczne odkrywanie tych alternatywnych opcji.

Powiązane produkty

Growkit Mazatapec All-in-One – dla początkujących
Growkit Mazatapec
Zestawy Mazatapec growkit DrPSY.eu są w 100% legalne w Polsce.
Growkit


typ: All-in-One


pojemność: 1200 cc


trudność: bardzo łatwy - potrafi wiele wybaczyć niedoświadczonemu badaczowi


Uniwersalny zestaw do uprawy grzybni
Dzięki uniwersalnemu zestawowi do uprawy grzybni możesz łatwo uprawiać grzybnię magicznych grzybów P. Cubensis w zaciszu własnego domu!
169,99 zł