fbpx

FANTASTIC FUNGI RECENZJA FILMU

FANTASTIC FUNGI RECENZJA FILMU

Czy widzieliście już film Fantastyczne grzyby?

KUP GROWKIT GOLDEN TEACHER TUTAJ : https://drpsy.eu/sklep/pl/growkity/2-growkit-golden-teacher-all-in-one-bezobslugowy.html

Fantastic Fungi zabiera widzów na prowadzoną przez ekspertów wycieczkę po potędze i potencjale królestwa grzybów.

Fantastic Fungi został wydany przez filmowca Louie Schwartzberga w 2019 roku. Jak się okazuje, film ten powstawał od dawna. Louie może być najbardziej znany ze swojej pionierskiej pracy w fotografii poklatkowej, ale od ponad dekady chciał wydobyć na światło dzienne zalety grzybów.

Szczególnie zainspirowały go wzajemne powiązania, jakie reprezentują wspomniane grzyby. „Nauka o inteligencji natury otwiera cię na myśl, że wszystko jest ze sobą powiązane” – mówi w wywiadzie dla Bioneer. „Fakt, że wszystko jest jednym i wszystko jest połączone nie jest już ideą 'new age hippie’. W moim filmie mówimy o nauce, która to udowadnia”.

Jaka nauka, możecie zapytać? Nauka o grzybni. „[Sieć] grzybni pod ziemią jest gospodarką współdzieloną, która łączy drzewa w jedną prawdziwą, gigantyczną, symbiotyczną, wspólną gospodarkę – taką, która nie opiera się na chciwości, ale na idei, że kiedy rzeczy są współdzielone, wszyscy kwitną, a społeczności przetrwają lepiej niż jednostki.”

Strona internetowa Fantastic Fungi mówi o tej samej misji opartej na naturze. „Jesteśmy na misji dzielenia się pięknem i inteligencją natury – począwszy od magii i tajemnicy grzybów – aby chronić planetę i stworzyć lepszą przyszłość. […] Chcemy zainspirować Cię do wprowadzenia do lekcji natury – naszego największego nauczyciela – do Twojego codziennego życia. Zmieńmy świat, razem.”

Bez dalszych ceregieli, zanurzmy się w szczegóły Fantastycznych Grzybów. To jest sekcja, którą naprawdę chcesz pominąć, jeśli jeszcze nie oglądałeś filmu!

„Jeśli nie zbierzemy się do kupy i nie dojdziemy do wspólnoty i zrozumienia z organizmami, które nas dzisiaj podtrzymują, to nie tylko zniszczymy te organizmy, ale zniszczymy samych siebie.”

To są mądre słowa Paula Stametsa, eksperta w dziedzinie mykologii, który odgrywa główną rolę w Fantastic Fungi. Paul mówi dalej, że inteligencja natury nie powinna być tłumiona. Fakt, że my, ludzie, straciliśmy zdolność do komunikowania się z Matką Naturą, mówi, „nie podważa koncepcji, że natura jest inteligentna. Mówi o naszym [własnym] niedostosowaniu do komunikacji”.

Jak się okazuje, grzyby wszystkich kształtów i rozmiarów mogą być kluczem do ponownego połączenia z naturą, naszymi bliźnimi i nami samymi…

Grzyby są bardzo potajemne i bardzo podstępne” – wyjaśnia Stamets w pobliżu początku filmu. „Więc, ukrywają się przed tobą przez cały czas”.

Spacerując po starym lesie na północnym zachodzie Pacyfiku, Stamets przystępuje do wyjaśnienia, gdzie szukać takich rzeczy. „Grzyby są wielkimi molekularnymi rozkładaczami natury”, mówi. Co to znaczy? „Cóż, rozkładają drewno”.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak wielką rolę odgrywają gatunki grzybów w ich codziennym życiu.

Bez grzybów większość roślin nie mogłaby rosnąć.
Bez nich gleba nie mogłaby zatrzymać wystarczającej ilości węgla.
Bez nich ludzie mogliby nie ewoluować w, no cóż, ludzi.
Bez nich planeta byłaby wypełniona śmieciami – rzeczy nie byłyby w stanie się rozłożyć.
Bez nich drzewa nie mogłyby się ze sobą komunikować ani współpracować w celu zrównoważenia atmosfery.


Potrzebujesz więcej ciekawostek? Fermentacja sprawia, że zakonserwowane jedzenie jest bezpieczne do spożycia. Pleśń penicylinowa nadaje serom Gorgonzola i Roquefort ich charakterystyczne kolory i smaki. Grzyby fermentują kukurydzę w whisky typu bourbon.

Paul Stamets wspomina swoje pierwsze doświadczenie z psilocybiną mniej więcej w połowie Fantastic Fungi.

„Nie miałem żadnych zaleceń co do tego, ile należy spożyć”, mówi, „więc miałem torbę mniej więcej tej wielkości [i] spożyłem [10+ gramową] torbę”.

Wkrótce Stamets znajduje się na dębie i podziwia widok z góry. Aż do momentu, gdy burza nadciąga w momencie, gdy grzybki zaczynają działać…

„Dostaję fale, w których powietrze staje się cieczą. Woosh, masz to pole zniekształcenia przejść przez wizualny krajobraz. […] Uderzenia piorunów i wtedy wszystkie te geometryczne fraktale emanują z uderzeń piorunów.”

Jak można się spodziewać, Stamets był dość przerażony. „Trzymałem się drzewa jak najdłużej. I to drzewo było moim filarem z powrotem do jądra Ziemi. Byłem przerażony, że nie przeżyję.”

Ta zewnętrzna presja zmusiła Paula do spojrzenia do wewnątrz:

„Powiedziałem [sobie], 'cóż, Stamets, wiesz, że nie jesteś głupi, ale cały czas się jąkasz’. I tak pomyślałem, że muszę przestać się jąkać’. I tak powiedziałem sobie: „Przestań się jąkać. Przestań się jąkać teraz. Mały wewnętrzny głos w mojej głowie, 'Słyszysz mnie? Przestań się jąkać.

W końcu wycieczka się zakończyła, a Paul zszedł z drzewa i wrócił do domu, czując nowo odkrytą miłość do natury i życia.

Nie był pewien, czy coś się zmieniło, aż do następnego ranka, kiedy romantyczne zainteresowanie wystawiło jego psychikę na próbę:

„Następnego ranka obudziłem się i była tam naprawdę atrakcyjna pani, która bardzo mi się podobała, ale nigdy nie mogłem spojrzeć jej w oczy, bo bałem się jąkać i zawstydzić. […] Przechodziła obok mnie, spojrzała na mnie i powiedziała: 'dzień dobry, Paul’. I po raz pierwszy spojrzałem jej prosto w oczy i powiedziałem: „dzień dobry, jak się masz?”. I przestałem się jąkać w ciągu jednej sesji”.

Paul nie jest jedyną osobą, która twierdzi, że pojedyncza sesja psilocybinowa może przewyższyć lata „regularnej” terapii i pracy wewnętrznej. Terrence McKenna i inne ikony psychonautyki twierdzą dokładnie to samo. Współczesna nauka w końcu zaczyna potwierdzać antydepresyjne działanie psilocybiny.

„Natura zapewnia – ja nie”.

  • Paul Stamets

Grzyby psilocybinowe mogą być niesamowite, ale przez większość ostatnich kilku dekad były trudne do faktycznego zdobycia. Aż do teraz.

 

„Nie jesteśmy jednostką.”

Jesteśmy ogromną siecią molekuł, energii i długości fal. Wzajemne powiązanie bytu jest tym, kim jesteśmy.

Ten nasz świat zawsze się zmienia, nie na lepsze, ani na gorsze, ale na życie. Jeśli nadejdą burze i woda się podniesie, jeśli ogień spali ziemię lub zstąpi ciemność.

Będziemy tutaj, pracować. Tak jak zawsze. Rozszerzając sieć, budując społeczność, przywracając równowagę. Jedno połączenie na raz.

Może to potrwać milion lat, albo sto milionów. Ale wciąż będziemy tutaj.”

KUP GROWKIT GOLDEN TEACHER TUTAJ : https://drpsy.eu/sklep/pl/growkity/2-growkit-golden-teacher-all-in-one-bezobslugowy.html